2015 ÖSYS Kayıtları Hakkında

2015 LYS sonucuna göre üniversitemize yerleşen adayların kayıtları 03-07 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacaktır.

KESİN KAYIT GÜNLERİNİN BÖLÜMLERE GÖRE DAĞILIMI

3 Ağustos 2015

Tıp Fakültesi - Mimarlık Fakültesi

4 Ağustos 2015

Hukuk Fakültesi - Meslek Yüksekokulu

5 Ağustos 2015

Fen - Edebiyat Fakültesi - İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi

6 Ağustos 2015

Fen - Edebiyat Fakültesi - Mühendislik Fakültesi

7 Ağustos 2015

Sağlık Yüksekokulu - Güzel Sanatlar Fakültesi – Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

 KESİN KAYITLAR İÇİN GEREKLİ BELGELER

 1. Lise diplomasının aslı ya da geçici mezuniyet belgesi,
 2. Nüfus cüzdanının iki yüzünün fotokopisi, Askerlik çağına gelmiş (1993 yılında veya daha önce doğanlar) erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak "bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına" dair belge,
 3. 6 adet vesikalık fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır),
 4. ÖSYS yerleşme belgesi(internet çıktısı)
 5. 2015-2016 akademik yılının eğitim ücreti Muhasebe Onay formu (Muhasebe Müdürlüğü tarafından onaylanacaktır. Tam burslu öğrencileri kapsamamaktadır.)
 6. Tıp Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu (Hemşirelik ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon) ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (Fizyoterapi) öğrencileri için, tam teşekküllü Devlet veya Üniversite hastanesinden alınacak sağlık yönünden kayıt olunmasına bir sakınca olmadığını gösteren “Heyet Raporu”.
 7. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programına kayıt yaptıracak öğrenciler bakınız 233 için tam teşekküllü Devlet veya Üniversite hastanesinden alınacak sağlık yönünden kayıt olunmasına bir sakınca olmadığını gösteren “Heyet Raporu”.
 8. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış "Öğrenci Bilgi Formu"(Bu form kayıt günü kayıt alanında yer alan bilgisayarlarda doldurulacak ve formun çıktısı kayıt sırasında teslim edilecektir.)
 • Adayların kayıt için şahsen başvurması gereklidir.
 • Belgeler eksik ise kayıt yapılamaz.
 • Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan adaylar kayıt hakkından vazgeçmiş sayılacaktır.
Kayıt yaptırmayan adayların yerine ek yerleştirme döneminde yeni öğrenciler alınacağı için 07 Ağustos 2015 günü mesai bitimine kadar kayıt yaptırmayan adaylar haklarını kaybederler. 

İZMİR ÜNİVERSİTESİ BİR VAKIF ÜNİVERSİTESİ OLUP TAM BURSLU ÖĞRENCİLER HARİÇ ÖĞRENİM ÜCRETLİDİR.

Bir sonraki yılın öğretim ücreti her yıl  mayıs ayında Mütevelli Heyet tarafından yeniden belirlenir. Öğrenim ücreti aşağıdaki banka hesap numarasına yatırılmalıdır.

Hesap adı: İZMİR ÜNİVERSİTESİ
Banka: TÜRK EKONOMİ BANKASI
Şube Adı: İZMİR ŞUBESİ


Şube Kodu : 40
Hesap numarası:
16086075

IBAN: TR72 0003 2000 0000 0016 0860 75

Zorunlu hazırlık sınıfı olan bölümlere yerleşen öğrencilerimiz ilk kayıt sırasında Hazırlık Sınıfı ücretini ödeyecek, İngilizce Yeterlilik Sınavı sonucunda Hazırlık Sınıfından muaf olmaları halinde aradaki farkı yatıracaktır.
Hazırlık sınıfı ücreti 17.500 TL'dir.

Peşin Ödeme yapacak öğrencilerimiz; Yıllık eğitim ücretinden % 5 indirim yapılarak ilgili tutarı yukarıda belirtilen Üniversitemiz banka hesabına yatırılmalıdır. İlgili ödeme kayıt sırasında üniversitemizde açılacak banka mobil şube veznesinden de yatırılabilir. Kredi kartı ile yapılan ödemeler için peşin ödeme indirimi uygulanmamaktadır.

Taksitli ödeme yapacak öğrencilerimiz; Taksitle ödeme yapacak öğrencilerimiz, eğitim ücreti taksitlerinin ödemesi için üniversitemizin anlaşmalı olduğu Türk Ekonomi Bankası’ndan velileri adına hesap açtırmaları gerekmektedir. Hesap açtırılması işlemleri kayıt sırasında üniversitemizde açılacak mobil şubeden de yapılabilmektedir. 2015-2016 öğretim yılı için belirlenen öğretim ücretinin ¼ 'ü tutarındaki ilk taksitlerini ilgili banka hesabımıza yatırmalıdır. Taksitli ödemeyi seçen öğrencilerimiz diğer taksitlerini Kasım-Şubat-Nisan aylarında yatıracaklardır.

Üniversitemizin öğrenim ücreti ilk taksiti veya tamamı kredi kartı ile ödenebilmekte olup, kredi kartı ile yapılan ödemelere taksitlendirme veya tamamı ödenmesi durumunda peşin ödeme indirimi yapılmamaktadır. Taksitli ödeme yapılması durumunda banka da veli adına hesap açtırılması zorunludur.

Kayıt yaptıracak öğrencilerimizin, yaptıkları ödemelere ilişkin dekontlarını kayıt sırasında Üniversitemiz muhasebe bölümüne ibraz etmeleri gerekmektedir. Ödemelerle ilgili bilgi almak için 0232 246 49 49/ 120 -125 – 193 telefon numaralarından muhasebe servisini arayabilirsiniz.


İNGİLİZCE YETERLİK VE İNGİLİZCE DÜZEY BELİRLEME SINAVLARI

 • Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan Eylül Dönemi İngilizce Yeterlik Sınavı (PINE1) öğretim dili kısmen (%30) ya da tamamen (%100) İngilizce olan programlara kayıt olacak öğrencilerden hazırlık eğitiminden muaf olacakları belirlemek için yapılır. İngilizce Düzey Belirleme Sınavı (PLATise yeterlik sınavında başarısız olup hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin İngilizce bilgi düzeylerini belirlemek ve her bir öğrencinin uygun düzeye yerleştirilebilmesini sağlamak amacıyla yapılır.
 • Öğretim dili kısmen ya da tamamen İngilizce olan programlara kayıtlanan tüm öğrencilerimizin her iki sınava da girmelerini kesinlikle öneriyoruz. Hazırlık eğitiminden muaf olamayacağını düşünen ya da hazırlık eğitimi almaya istekli olan öğrencilerin İngilizce Düzey Belirleme Sınavına mutlaka girmelidirler. Sınava girmeyen öğrenciler hazırlık eğitimine başlangıç düzeyinden alınacaktır. Her iki sınavın da tekrarı ve/veya mazereti yoktur.
 • Öğretim dili tamamen (%100) Türkçe olan programlara kayıtlanan öğrencilerin PINE1 ve PLAT sınavlarına girmelerine gerek yoktur.
 • Öğretim dili tamamen (%100) Türkçe olan programlara kayıtlanan ve 1. sınıfta alınması zorunlu olan ING103 İngilizce I ve ING104 İngilizce II derslerinden muaf olmak isteyen öğrenciler için ayrı bir İngilizce Muafiyet Sınavı (EXPEXyapılacaktır.
Önemli Anımsatmalar:

 1. Sınavlara girecek öğrencilerin listeleri ve sınav salonları ilgili sınavdan 1 (bir) gün öncehttp://ydyo.izmir.edu.tr/ adresinde ve üniversitenin duyuru panolarında ilan edilecektir.
 2. Sınava girecek tüm öğrencilerin yanlarında İzmir Üniversitesi Öğrenci Kimliği ve/veya fotoğraflı resmi bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.) getirmeleri zorunludur. Kimliği olmayan öğrenciler sınava alınmaz.


Sınavlar ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
           
 İzmir Üniversitesi Hastanesi  İzmirsem  İztam  Doesef  İzmir  Study in İzmir
           
 
izmir universitesi
İZMİR ÜNİVERSİTESİ - Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı
Kuzey Yerleşkesi: Gürsel Aksel Bulvarı No: 14 35350 Üçkuyular / İZMİR
: 0 232 246 49 49
Güney (Güzelyalı) Yerleşkesi: 18 Sokak No.12 35290 Güzelyalı / İZMİR
: 0 232 246 49 49
Tıp Fakültesi Hastanesi: Yeni Girne Bulvarı 1825 Sokak No.12 Karşıyaka / İZMİR
: 0 232 399 50 50
Necdet Doğanata Sağlık Yerleşkesi: Zübeyde Hanım Mah. Başpehlivan Karaali Cad. No.379 Örnekköy / İZMİR
: 0 232 372 35 35
   
Facebook İzmir Üniversitesi Twitter İzmir Üniversitesi Google Plus İzmir Üniversitesi Google Plus İzmir Üniversitesi
: bilgi@izmir.edu.tr
 ECTS-Label-DS-2014-001 ECTS-Label-DS-2014-002 Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı