RSS
CV & Özgeçmiş Yazma PDF Yazdır e-Posta


1. CV Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

2. CV'de Yer Alması Gereken Temel Başlıklar

3. CV'nizin zayıf yönlerini kuvvetlendirin

4. CV Yazarken Yapılan Hatalar

5. CV Örnekleri

Türkçe CV Örneği

İngilizce CV Örneği

CV Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyim? 

Zamanlama ve Gönderim

Birisi sizden özgeçmişinizi istediyse, en kısa sürede mutlaka gönderin. Tercihen aynı gün içinde. CV'nizin eksik kısımları varsa hemen tamamlayın. Asla daha önce bir başkasına gönderilmiş şekliyle yeni birisine göndermeyin. Özellikle e-posta ortamında bu şekilde göndermek daha kolay olduğu için tercih edilen yol 'ilet (forward)' seçeneğini kullanmak oluyor. Ancak, bu durumda, kişiye özel bir gönderim yapmamış olursunuz. Mutlaka arkadaşınıza özel bir mesajla, ne tür işlerle ilgilendiğinizi belirterek, teşekkürlerinizi de beyan ederek özgeçmişinizi göndermelisiniz.

İşe Göre Özgeçmiş

Farklı iş ve pozisyonlar için farklı özgeçmişler hazırlayabilirsiniz. Tabii, bu özgeçmişler hayallere dayanmayacak. Başvuru yapacağınız işe göre, belli özelliklerinizi ön plana çıkararak özgeçmişlerinizi farklılaştırmaktan bahsediyoruz. Örneğin; makine mühendisisiniz ve bir fabrikadaki makine mühendisi pozisyonu için başvuruyorsunuz. Özgeçmişinizde yaptığınız stajı detaylı olarak anlatabilir, üretim ortamında kullanabileceğiniz özel yazılım programları bilgilerinize yer verebilirsiniz. Bununla birlikte, makine mühendisi olarak branşınızın dışında bir işe, örneğin; finansal danışmanlık işine başvuruyorsanız, üretim stajınızın detaylarından çok organizasyonunda çalıştığınız bir okul partisinden ya da kulüp faaliyetlerinizden ayrıntılar vermeniz daha uygundur. İş hangi özellikleri ağırlıklı olarak gerektiriyorsa, o özelliklerinizi yansıtan bilgileri özgeçmişinizde ön plana çıkarmalısınız.

Amaç Belirleme

Kariyer özetinizde yer vereceğiniz amacınızı yazarken, genel olarak kariyeriniz / iş yaşamınızda varmak istediğiniz yeri, ilerlemek istediğiniz alanı düşünmelisiniz. Özellikle, deneyimi olmayan adaylar için önemli olan bu bölümde net bir hedef tanımlarsanız, kendinizden ve yapmak istediklerinizden emin olduğunuzu gösterir ve olumlu puan kazanırsınız. Örneğin; "uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirkette stratejik planlama alanında çalışmak" net bir amacı tanımlıyor.

Şirket Adını Öne Çıkarın

Deneyimlerinizi yazarken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir unsur da çalıştığınız şirkettir. Çalıştığınız sektör ya da iş alanında yapılan işten çok görev alınan kurum/şirket önem kazanıyor olabilir. Daha önce çalışmış olduğunuz şirket(ler)iniz tanınıyor ve iyi bir referans olarak görülüyor olabilir. Bu durumda, deneyimlerinizde şirket adını özgeçmişinizde ön plana çıkartmalısınız. Deneyimlerinizi yazarken şirket adını, hemen göze çarpacak şekilde, koyu, büyük harflerle ve birinci sırada yazarak ön plana çıkarabilirsiniz. Benzer olarak hep aynı pozisyonlarda çalıştığınızda da şirket adlarını öne çıkarmak daha uygun olacaktır.

En Sık Yapılan Hatalar

 • Kişisel bilgileri en başa yazmak
 • İş tanımı kısmını boş bırakmak
 • İmla ve yazım hataları
 • Deneyimleri baştan sona (yanlış sıralama) doğru sıralamak
 • Çok uzun yazmak
 • Çok kısa yazmak
 • Adres bilgilerini eksik yazmak
 • Çok ince bir kâğıda yazmak

http://www.turbocv.com/ipuclari.asp

CV'de Yer Alması Gereken Temel Başlıklar 

İsim, E-mail, Telefon, Adres

CV'nizi gönderdiğiniz kişilerin sizinle irtibata geçebilmek için, CV'nizde belirtmiş olduğunuz irtibat bilgilerinden başka bir olanaklarının olmadığını unutmayın. Size her zaman ulaşabilecek e-mail adresi veya telefon numarası, CV'nizde bulunması gereken en hayati  bilgilerden biridir. Bu bilgileri genellikle kâğıdın sol üstüne veya üst-ortasına yazın. İsminizi büyük harflerle, üst tarafta sola veya ortaya yazabilirsiniz.

İş / Kariyer Hedefi

İş/kariyer hedefinizin CV'nizde yer almasını istiyorsanız, bunu son derece açık ve sınırları çizilmiş bir şekilde ifade etmelisiniz. Bunu yaparak, işverenin sizi isteğinizin dışında bir pozisyonda konumlandırmasının önüne geçmiş olursunuz. Doğru bir ön mektup ile başvurunuzun değerlendirilme şansını artırabileceğinizi unutmayın.

Ön Mektup Yazımı

Eğer, 'CV'mi gönderirken ön mektup yazmama gerek yok, nasıl olsa kimse okumuyor.' gibi düşünceler taşıyorsanız tekrar düşünün. İnsan kaynakları danışmanları, yoğun eleman alımı yapan şirketlerin insan  kaynakları uzmanları ya da birbirine benzeyen mektupları okumaktan bıkanlar genellikle mektubu hızla geçip CV'ye geçebilirler. Buna karşılık, araştırmaların sonuçları  potansiyel işveren konumundaki firmaların birçoğunun, aday hakkında ilk izlenimlerini, ön mektubunuzu okuyarak oluşturduklarını göstermiştir. Ön mektubunuz ile en iyi izlenimi bırakabilmek için önce yazdığınız mektubun önemini iyi kavramış ve üzerinde düşünmüş olmanızın büyük faydası var. Burada, geçmişinizde önemli ve altını çizmekte yararlı gördüğünüz özelliklerinizi özetle belirtirsiniz. Ön mektup, aynı zamanda, fikirlerinizi nasıl organize edebildiğiniz ve kendinizi ne açıklıkta belirtebildiğinizin aynası olarak algılanır. Ön mektubu tanımlayabilecek bir benzetme, onu suya atılan bir taş gibi görmektir; yani ilk hareketi yaratan ve sonra büyüyecek halkaların başlangıcı şeklinde görülebilir.

Eğitim

Yeni mezun ya da öğrenci iseniz bu bölümü mümkün olduğunca uzun tutup iş tecrübenizden daha önce yazmanızda fayda vardır. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili olarak, pozisyonu destekleyebilecek derslerinizi listeleyebilirsiniz. Eğer belli bir iş tecrübesine sahipseniz, eğitim kısmını, iş tecrübesinden sonra yazmanız daha doğrudur. Öğrenim gördüğünüz eğitim kurumlarını yazarken aşağıdaki bilgilere mutlaka yer verin:

 • Mezuniyet yılı
 • Mezuniyet derecesi
 • Bölüm
 • Adı ve yeri

Bunların yanı sıra yaptığınız özel projeler, aldığınız eğitimler, katıldığınız kurs ve seminerler, son olarak başvurduğunuz pozisyona uygun teknik becerilerinizi yazılabilirsiniz.

İş Tecrübesi

İş tecrübesine sahip iseniz bu bölümün CV'nizin en önemli kısımlarından biri olduğunu unutmayın. CV'nizi inceleyen kişi daha önceki tecrübelerinize, başarılarınıza ve o şirkete neler katmış olduğunuza bakarak kendi şirketlerine uygun olup olmadığınıza karar verir. Şirketlerin, kendilerine yapılan başvuruları değerlendirmede birçok değişik kriteri olabilir. Ancak, bunlar arasında satış artışı ve  verimliliğin artması gibi hususlar, en çok dikkate alınanlardır. Bu nedenle, varsa bu tip başarılarınızı, CV'nizde öne çıkarın. Bu bölümde, daha önce çalıştığınız iş yerlerinin adlarına, bu iş yerlerindeki pozisyonunuzun başlayış ve bitiş tarihlerine ve unvanınıza yer verin.

Yabancı Dil

Eğer herhangi bir yabancı dil bilmiyorsanız, CV'nizde bu bölüme hiç yer vermeyin. Bir ya da daha fazla yabancı dil biliyorsanız, bunları, derecelendirme yaparak yazın. Başvurduğunuz iş yerine karşı, görüşme sırasında ya da daha sonraki zamanlarda zor duruma düşmemek için, dil bilginizi ölçmek için yapılacak testte çıkacak olası sonuçları göz önüne alarak derecelendirme yapın.

Aktiviteler ve Hobiler

Kendinizi olduğunuzdan farklı biri gibi göstermeye çalışmayın. Genellikle bu bölümde kişiler gerçek hayatlarında hiçbir zaman ilgi duymadıkları ya da hakkında hiçbir şey bilmedikleri aktiviteleri yazarlar. Sırf yazmış olmak için, gerçekte yapmadığınız şeyleri yazmak gibi bir hataya düşmeyin. Eğer gerçekten kitap okuyorsanız, ne tür kitaplar okumaktan hoşlandığınızı belirtebilirsiniz.

CV'nizin zayıf yönlerini kuvvetlendirin

Gençlik Faktörü

Eğer genç iseniz bunu bir avantaj olarak sergileyebilmelisiniz. Örneğin; siz  tecrübeli insanlardan, belki daha az paraya, daha az cazibeli görevlerde, uzun veya tercih edilmeyen saatlerde, belli bir konuda uzmanlaşmanıza olanak tanımayan çok yönlü bir pozisyonda çalışabilirsiniz.

"Yeni mezunum, yeterince tecrübem yok"

Yeni mezunsunuz ve başvurduğunuz pozisyonda sizinle aynı eğitim seviyesinde fakat daha tecrübeli kişilerle yarışıyorsunuz. Bu durumda, okulunuzu bir iş tecrübesi olarak düşünün ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili aldığınız derslerden, konuya yakın olacak  projelerinizden ve bütün bunların size sağladığı bilgi ve becerilerden  söz edin. Pozisyonun gerektirdiği tüm bilgi ve becerilere ve bunları talip olduğunuz işte uygulayabilme potansiyel ve yeteneğine sahip olduğunuza dair karşınızdaki kişiyi ikna edecek şekilde yazın.

"İş/ kariyer hedefimi koyamadım"

İş/kariyer hedefinizi CV'nize koymak zorunda değilsiniz. Eğer gerçekten kendinize henüz uzun vadeli bir hedef belirleyememişseniz, kısa süreli hedefler  koymakla başlayın. Bunu yaparken, aynı zamanda, başvuracağınız pozisyonu da düşünerek hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca, değişik iş yerlerine yaptığınız başvurularda değişik iş/kariyer hedefleri koyabilirsiniz.

"Pozisyonun gerektiğinden fazla bilgi ve tecrübeye sahibim"

İnsanlar, uzun süre işsiz kalmak yerine, genellikle istediklerinden daha azla yetinmek durumunda kalabilirler. Kimi zaman, belli bir pozisyona başvuran adaylar, pozisyonun gerektirdiğinden daha fazla bilgi ve tecrübeye sahip olabilirler. Bu tip durumlarda işveren, sanılanın aksine, sizi tercih etmeyebilir. Bu durumdan kurtulmak için, eğer işi istiyorsanız, CV'nizde, gerçekte pozisyonun gerektirdiğinden daha kalifiye olduğunuzu yazmamalısınız. Görüşme sırasında, sahip olduğunuz bilgi ve becerinin, pozisyonun gerektirdiğinden daha fazla oluşunu bir avantaja çevirerek, bu konudaki zengin tecrübenizin söz konusu işi yapmakta önemli bir avantaj olduğunu belirtmelisiniz.

"Kariyer / iş alanımı değiştirmek istiyorum"

Bu durumda, fonksiyonel (işlevsel) CV tipini kullanmak en doğrusudur. Kariyer/iş alanınızı değiştirme nedeninizi, muhatabınıza net bir şekilde açıklamalısınız. Bunun için, CV'nizin başında yer alacak olan Kariyer/İş Hedefiniz bölümünü yeni planınıza göre düzenlemeli ve bu hedefe ulaşabilmek için geçmişte edinmiş olduğunuz tecrübelerin size yeni alanınızda ne kadar faydalı olacağını belirtmelisiniz.

İşten Çıkarılmalar

CV'nizde yer alacak bilgiler arasında, önceki işinizden ayrılma ya da atılma nedenini yazmak zorunda değilsiniz. CV'nizi okuyan kişiye, tecrübelerinizden elde ettiğiniz başarılarınızı ve size artı değer kazandıran özelliklerinizi sunun. Unutmayın ki, işten ayrılmalar ya da işten atılmalar, çoğu zaman, performansınızın düşük olmasından değil, genellikle insan ilişkilerindeki istenmeyen çekişmelerden doğar. Bu konular, büyük ihtimalle, iş görüşmelerinde size sorulacaktır. Bu nedenle, iş görüşmelerinde böyle zor sorulara karşı hazırlıklı olmalısınız.

İş/Kariyer Hayatınızdaki Boşluklar

Birçok insanın iş hayatında, belli sebeplerden dolayı boşluklar olabilir. Örneğin; dört sene bir şirkette çalışmış ve tekrar okula geri dönüp eğitiminizi bir üst seviyeye çıkarmaya karar vermiş olabilirsiniz ya da doğum yapmış olabilirsiniz. Bu tip durumları CV'nizde rahatlıkla belirtebilirsiniz.

CV Yazarken Yapılan Hatalar

Çoğu işveren, iş başvurusu sırasında başvuran kişiyi hiç görmeden, tanıyamadan CV’si ile karşı karşıya gelir. CV, ilk izlenim açısından büyük önem taşır.

CV’de yazılanlar ile başvurulan pozisyona uygun olmak kadar CV’nin biçimi ve sunumu da dikkatten kaçmaz. Çünkü CV, işe başvuran kişinin vitrinidir ve onun hakkındaki temel ipuçlarını taşır. CV yazarken yapılan kimi hatalar, işverenlerde kötü izlenimler bırakabilir. Bu hataları yapmamak için bunların ne olduğunu bilmek şart.

Profesyonellikten Uzak Olmak

Siz bir profesyonelseniz, CV’niz de öyle olmalı. Düzensiz bir biçimde, kareli bir kâğıda pembe keçeli kalemle yazılan bir CV’yi düşünebiliyor musunuz? Eğer ciddi bir pozisyona başvuruyorsanız, CV’nizin de profesyonel görünmesi şart. Bunun için ise bir parça özen yeterli. CV’ler genellikle A4 boyutunda beyaz düz kâğıdın üzerine basılmalıdır. Karakterlerde ve başlıklarda gri, siyah, lacivert gibi tonlar kullanılabilir. Gereksiz süslemelerden kaçınılmalı. Kâğıdın her yanında eşit boşluk bırakılmalıdır. Gerekirse sade, ince bir çerçeve de atılabilir. CV’nizde kullanılan karakterlerin okunaklı olmasına da özen gösterin. CV, bir düğün davetiyesi değildir. Bu nedenle kimse kaligrafi görmeyi beklemez. CV’nizin bütününde tek bir font ve aynı boyda font kullanmanız iyi görünebilir. Bilgi kısa ve kolaylıkla okunacak şekilde yazılmalıdır. Çeşitli internet sitelerindeki hazır CV formatları CV yazma işini kolaylaştırır. Bunlardan birini bilgisayarınıza indirip kendi bilgilerinizle yeniden düzenleyerek profesyonel CV elde edebilirsiniz.

Dikkatsizlik

CV’nizde gramer ve dizgi hataları bulunmamalı. Aksi takdirde, karşınızdakine daha ilk bakışta dikkatsiz, özensiz ve umursamaz bir insan olduğunuz izlenimini verirsiniz. Karşınızdaki kişi çok dikkatli bir okur olmayabilir, yine de hemen göze çarpan yazım ve ifade bozukluklarını yakalayabilir. Bu durum, anlama zorluğu ve anlam karışıklığı da yaratabilir. Dizgi hataları ve yanlışlıkla yer değiştirmiş harfler, sizin, ayrıntıları gözden kaçıran biri olduğunuz mesajını taşıdığı için tehlikelidir.

Aşırı Şirinlik ve Zekâ Oyunlarına Başvurmak

Aşırı şirinlikler çocuklar içindir. Ancak, CV’lerde hoş karşılanmaz. Bu nedenle, CV’nizi asla üzümlü dosyaların arasına koymayın, süslü mektup kâğıtlarına ve zarflara basmayın. Ayrıca, CV’nizde gereksiz özlü sözler kullanmaktan kaçının. CV okuyan insanlar, eğlence aramazlar. Çok zekice sözler sarf etmeniz de, kimi zaman bilgiçlik taslayan izlenimi yaratacağı için, hoşa gitmeyebilir. Bu nedenle CV yazarken ölçülü olmak, dolaysız bir biçimde net ifadelerle kendini anlatmak gerekir.

Gereksiz Bilgiler Vermek

CV okuyan kişilerin zamanı kısıtlı olabilir. Bu yüzden onlara aradıkları yanıtları vermek, sorduklarını yanıtlamak gerekir. Bunu da açık ve öz bir biçimde yapmak gerekir. Eğer başvurduğunuz pozisyon için önemli olan üniversite eğitiminiz ve bitirdiğiniz bölüm ise, gittiğiniz ilköğretim okulunun adını CV’nize yazmanız kimseye bir şey katmaz. Hobilerinizden de söz etmeniz gerekmez. Çok iyi bir tenis oyuncusu olmanız, dünyanın en etkileyici plak koleksiyonuna sahip olmanız bir akşam yemeği için çok iyi konuşma konuları çıkarabilir ama bir şirkete bilişim müdürü olarak başvuruyorsanız, karşınızdakiler için pek anlamlı bulunmayabilir. Bu nedenle ilgilendiğiniz pozisyonla alakası olmayan yönlerinizi CV’nizde belirtip gereksiz kalabalığa yol açmamalısınız.

Belirsizlik ve Anlaşılmazlık Yaratmak

CV’nizde sadece eski işyerlerinize özgü ve yeni başvurunuzda anlaşılamayan kısaltmalar ve jargon kullanmak kaçınmalısınız. İş deneyimlerinizin önemli olduğu bir başvuru yapıyorsanız, belirsizlik yaratmadan en son iş yerinizde tam olarak neler yaptığınızı, kaç kişilik bir departmanda çalıştığınızı ve hangi projeleri tamamladığınızı belirtmelisiniz.

Yalan Söylemek

CV’nizde asla yalan söylemeyin. İşe alınırsanız ve yalan açığa çıkarsa, dönülmez bir noktaya gelebilirsiniz. Gerçekleri saptırmayın, olduğu gibi yazın. Daha önceki deneyimlerinizi abartarak vermeyin. Neyseniz, o olun. Ancak kendinizi hafife de almayın. CV’niz özgüven yansıtsın.

Aşırı Kişiselleşmek

Başvurduğunuz pozisyon doğrudan özel hayatınızla ilgili değilse, CV’nizde kişisel bilgilerinize fazlaca yer vermeyin. Eğer mankenlik gibi bir meslek için başvurmuyorsanız, kilo ya da boyunuzu CV’nize yazmanıza gerek yok. Genelde CV’ler için ad, adres, telefon numarası ve doğum tarihi yeterli görülür. Erkekler için askerlik durumları da önem taşır. Bunun dışında medeni hal, çocuklar sayısı, evcil hayvanlar gibi bilgiler kimseyi ilgilendirmez.

Kaynak: www.efeslight.com.tr

 

CV Örnekleri 

 http://www.tekadres.com/tekadres/content/mm1_sm2_6_.htm 

 

Türkçe CV Örneği 

İrtibat Tel       :

GSM Tel         :

E-posta :

Adres              :

Ad-Soyad: .................................

Eğitim

(Lisansüstü-lisans-ön lisans-lise)

 

Kazanılan Bilgi ve Beceriler

 

Kazanılmış  Ödüller

(Burs, yüksek onur, onur, madalya vb.)

 

Deneyim

 

Yabancı Dil ve Seviyeleri

 

Bilgisayar Program ve İşletim Sistemleri

 

Alınan Eğitimler

(Seminer-Sertifika-Formasyon )

 

Takip Ettiğiniz Mesleki Yayınlar (Süreli Dergiler)

 

Mesleki İlgi Alanları

 

Kişisel

(Doğum tarihi –doğum yeri- cinsiyet-medenî hâli-askerlik durumu, ehliyet sınıfı)

 

Kişisel Beceriler

(Spor-sanat vb.etkinlikler )

 

Üyesi Olunan Kulüp/ Dernek

 

Referans*

(Ad soyad-kurum-unvan-tel)

İngilizce CV Örneği

 


Work Tel. No.:

Cell phone No:

E-mail address:

Address:

...........................

Employment

(Job title / Full time-Part time)(Where & when employed)

 

 

 

 

Work Experience

(What work done)

 

Education

(Degrees received / Department)(When & where received)

 

 

Foreign Languages

(Level attained / Reading, Writing, Listening, Speaking)

 

 

Computer Experience

 

Work Related Educational Experiences / Training

(Seminars, Certificates, etc. )

 

Work Related Periodicals Followed

 

Work Related Interests

 

Personal Information

(When & where born, male / female, marital status, types of driver’s licenses, etc.)

 

Military Service

(Completed or not, time remaining before it must be completed)

 

 

Personal Skills / Interests

(sports, arts, activities, etc. )

 

Memberships / Honors

 

References

(Full name, job title, work address)

*at least one F. U. Faculty member