06 Mart 2015
tr en

Haber Arama

Pınar Tanlak Avrupa Birliğinde eğitim olanaklarını anlattı PDF Yazdır e-Posta
izu_Pinar_Tanlak_11

 

AB Bakanlığı Eğitim ve Kurumsal Yapılanma Daire Başkanı Pınar Tanlak, Bakanlık tarafından verilen burslar ve kariyer olanakları hakkında öğrenci ve akademisyenleri bilgilendirmek üzere İzmir Üniversitesi'ni ziyaret etti.

izu_Pinar_Tanlak_2

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Eğitim ve Kurumsal Yapılanma Daire Başkanı Pınar Tanlak, İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Seminerler Dizisi kapsamında "Avrupa Birliği Bakanlığı ve Avrupa Birliği'nde Eğitim Olanakları" başlıklı bir sunum yapmak üzere İzmir Üniversitesi'ni ziyaret etti. Tanlak ile bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, akademisyenler tarafından hazırlanacak projelerin başvurusu aşamasında Bakanlık ile işbirliği yapılmasının faydalı olacağını söyledi. Tanlak ise yılda 700 milyon Euro'nun projeler için Türkiye'ye verildiğini, hatta daha fazlasının da talep edildiğini hatırlattı ve üniversitelerin bu hibeden daha fazla pay alması gerektiğini belirtti.

izu_Pinar_Tanlak_4

İngilizce şart

Rektörlük ziyaretinin ardından öğrencilerle bir araya gelen Tanlak, AB Bakanlığı tarafından yürütülen burs programları Jean Monnet ve Avrupa Koleji Yüksek Lisans Bursu ile yürütücülüğünü British Council'in yaptığı Chevening Bursu hakkında bilgi verdi. Her üç bursun da özellikleri ve sunduğu olanaklar konusunda bilgisini veren Tanlak, "Dünyanın eğitim dili artık İngilizce. Bunun yanında Fransızca gibi ikinci ve hatta üçüncü dilleri öğrenmenin de büyük faydası var" dedi.

izu_Pinar_Tanlak_3

Staj olanağı

AB Bakanlığının yurtdışı ayağı çok yoğun, bürokratik yapılanması az, her çalışanının fikrine değer veren uyumlu bir ortama sahip olduğunu belirten Tanlak, AB Bakanlığında staj yapmanın iş başvurularında sunduğu avantajlardan da bahsetti.

Üniversitelerin özellikle Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin stajyer olarak tercih edildiği bilgisini paylaşan Tanlak, "İki haftalık staj sonunda stajyerlere AB Bakanı Egemen Bağış tarafından imzalı bir sertifika veriliyor.

Bu sertifika ile yapılan iş başvurularında mezunlar önemli bir fark yaratıyor. Öte yandan AB Bakanlığı tarafından yürütülen burslardan yararlananlar da Türkiye'nin sektöründe önde gelen CEO'ları ile tanışma fırsatı buluyorlar. Bu da kariyeriniz için büyük önem taşıyor" dedi.

Sunum sonunda İzmir Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu Tanlak'a bir plaket takdim etti.

izmir-universitesi-logo
Geri Dön

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı - İZMİR ÜNİVERSİTESİ © 2007 - 2015