03 Mart 2015
tr en

Haber Arama

Doç. Dr. Çağatay Üstün: Hasta hakları kavramı kötüye kullanılıyor PDF Yazdır e-Posta

 

 

izu__1

İzmir Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu'na konuk olan E.Ü. Tıp Tarihi ve Etik ABD Başkanı Doç. Dr. Çağatay Üstün, son günlerde yaşanan sağlık çalışanlarına şiddet olaylarını değerlendirdi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik ABD Başkanı Doç. Dr. Çağatay Üstün, İzmir Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu'nun konuğu oldu. Hemşirelik ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerine sunum yapan Üstün, "Etik ve Değerler, Malpraktis Vaka Örnekleri ve Hemşirenin Uygulamadaki Yeri" başlıklarında bilgi verdi. "Her Şeye Rağmen Etik" projesi kapsamında bugüne kadar 35 konferans veren Doç. Dr. Üstün, sağlık bakım sistemindeki sorumlulukların her geçen gün artmasının aynı oranda etik kurallara da etki yaptığını söyledi.

 izu__cagatay_ustun

izu__emine_cakircali-cagatay_ustun

Hasta güvenliği kültürü yaygınlaştırılmalı

Tıp etiği içinde hemşirelerin yaşamaları muhtemel durumlar üzerinden örnekler ile vaka analizleri yapan ve öğrencilerin sorularını yanıtlayan Üstün, son günlerde sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına da değindi. Şiddet uygulamanın hasta hakları çerçevesinde yer almadığını ifade eden Doç. Dr. Üstün, "Hastalar ve yakınları tarafından sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet, 'hasta hakları' kavramının nasıl kötüye kullanılabileceği ve hasta güvenliği kültürünün Türkiye'de henüz yaygınlaşmadığına önemli bir örnektir" dedi.

Hastanın tıbbi ve ahlaki sorumluluğu hemşirede

Sağlıkta etiğin poliklinikte başladığını belirten Üstün, hemşirelerin etik konusunda doktorlardan daha duyarlı olduğunu, hemşire adaylarının da etik kuralları öğrencilikleri aşamasında öğrenmelerinin önemine vurgu yaptı. Üstün, doktorun hastanın tıbbı sorumluluğu ile yükümlü olduğunu ancak hemşirenin, hastanın hem tıbbi hem de ahlaki sorumluluğu ile yükümlü olduğunu söyledi. Sunumunun ardından Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Emine Çakırcalı, Doç. Dr. Üstün'e teşekkür plaketi takdim etti.

izmir-universitesi-logo
Geri Dön

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı - İZMİR ÜNİVERSİTESİ © 2007 - 2015