27 Mart 2015
tr en
2014 ÖSYS YGS-LYS Ek Yerleştirme Başvuruları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular PDF Yazdır e-Posta

2014 LYS Ek Yerleştirme ile İzmir Üniversitesi'nin (özel yetenek sınavı ile öğrenci alan İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü hariç) diğer bölümlerine kayıt yaptırmak isteyen adaylar için sıkça sorulan sorular aşağıda yer almaktadır. Sorunuzun cevabını aşağıda bulamazsanız, Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine email atabilirsiniz.

 

2014 LYS Ek Yerleştirme hakkında sıkça sorulan sorular:

 

1. 2014 LYS Ek Yerleştirme başvuruları ne zaman yapılacak? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
2014 ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu'nun eylül ayının ortasında www.osym.gov.tr adresinden yayınlanması bekleniyor. Tercihler yapıldıktan sonra sonuçların bir hafta sonra açıklanması bekleniyor. Kazanan adaylar açıklandıktan sonra kazanan adayların kayıtlarının 5 iş günü içinde yapılması bekleniyor.

 


2. 2014 LYS'de bir yükseköğrenim programını kazandım, ama kayıt yaptırmadım. 2014 LYS Ek Yerleştirmede başka bir yere yerleşebilir miyim?

Açıköretim Fakültesi'nin kontenjansız programları hariç 2014 LYS sınavı sonucunda bir bölüm veya programa yerleştirilen adaylar, bu bölüm veya programa kayıt yaptırmamış olsalar bile, 2014 LYS Ek Yerleştirme döneminde tercih hakkına sahip değildir.


3. 2014 LYS'de İzmir Üniversitesi'nin bölüm veya programlarından birine yerleştirildim ama kayıt yaptırmadım. Bu bölüm veya programa geç kayıt yaptırabilir miyim? 2014 LYS Ek Yerleştirmede bu bölüm veya programa yerleştirilebilir miyim?

Açıklanan kayıt döneminde kayıt yaptırmayan adaylar daha sonra kayıt hakkına sahip değildir. Bir bölüm veya programa ilk yerleştirmede yerleştirilen adaylar ek yerleştirme döneminde tercih hakkına sahip değildir.


4. 2014 LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları ne şekilde belirlenecektir? Bunları tercih etmek için şartlar nelerdir?

2014 LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları iki şekilde belirlenmektedir:

  1. 2014 LYS ilk yerleştirme sonucunda kontenjanın tamamı dolmazsa, boş kalan kontenjanlar,

  2. 2014 LYS ilk yerleştirme sonucunda kontenjanın tamamı dolduğu halde kayıt yaptırmayan öğrenciler dolayısıyla boş kalan kontenjanlar

 

Bu sene daha önceki yılların aksine 2014 LYS ilk yerleştirmede kontenjanı olmayan programlara Ek Yerleştirme döneminde ilk kez kontenjan talep edilemeyecektir.

 

Örnek 1: İlk yerleştirmede 50 kişi kontenjanı olan bir bölüme 48 kişi yerleştirildiyse, kalan 2 kontenjan ek yerleştirme dönemine aktarılır. Bölümün tamamı ilk yerleştirmede dolmadığı için, ek yerleştirme döneminde tercih etmek için ilgili puan türünde barajı geçmek (lisans programları için 180, önlisans programları için 140 almak) yeterlidir.

 

Örnek 2: İlk yerleştirmede 50 kişi kontenjanı olan bir bölüme 48 kişi yerleştirildi, bunlardan 45'i kayıt yaptırdıysa, ek yerleştirme kontenjanı 5 olur. Bölümün tamamı ilk yerleştirmede dolmadığı için, ek yerleştirme döneminde tercih etmek için ilgili puan türünde barajı geçmek (lisans programları için 180, önlisans programları için 140 almak) yeterlidir.

 

Örnek 3: İlk yerleştirmede 50 kişi kontenjanı olan bir bölüme 50 kişi yerleştirildiyse, yerleştirilen son kişinin puanı bölümün taban puanı olur. Yerleştirilen kişilerden 4 tanesi kayıt yaptırmadıysa, bölümün ek yerleştirme kontenjanı 4 olur. Bölümün tamamı ilk yerleştirmede dolduğu için ek yerleştirme döneminde bu bölümü tercih etmek için taban puan şartını sağlamak gerekir.

Örnek 4: İlk yerleştirme döneminde kontenjanı olmayan bir bölüme ek yerleştirme döneminde ilk kez 30 kontenjan istendiyse, ek yerleştirme döneminde tercih etmek için ilgili puan türünde barajı geçmek (lisans programları için 180, önlisans programları için 140 almak) yeterlidi

5. 2014 Ek Yerleştirmede tercih yapabilmek veya bir bölüme yerleşebilmek için puanım ne olmalıdır?

2014 LYS ilk yerleştirmede kontenjanı boş kalan programların minimum puanları oluşmaz. Minimum puanları olmadığı için ek yerleştirmede bu programları barajı geçen herkes tercih edebilir.. Mesela bir programın 50 kişilik kontenjanı varsa burada 1 kişilik boş yer bile kalsa minimum puanı oluşmadığı için ek yerleştirmede barajı geçen herkes tercih edebilir. Ek yerleştirmede minimum puan kontenjanı dolan programlarda oluşur. Eğer bir programın kontenjanı 50 ise, oraya 50 kişiyi yerleştirmişse ve oraya 1 kişi kayıt yaptırmadıysa, o 1 kişilik kontenjan için ek yerleştirmede tercih yapabilmek için o programa son yerleşen adaydan daha yüksek puana sahip olmak gerekir. Bu sayfada yayınlanacak tabloda kontenjanlarla birlikte ek yerleştirmede tercih edilebilecek İzmir Üniversitesi bölümlerinin tercih için gerekli minimum puanları da gösterilecektir. Tercih hakkına sahip olmak yerleşmek demek değildir. O bölümü tercih eden tüm öğrenciler arasında puan sıralaması yapılacak, kontenjan sayısı kadar aday yerleşecektir.


6. 2014 LYS sınavında hiçbir yükseköğrenim programına yerleşmedim. Puanım İzmir Üniversitesi'nin bölümlerinden birinin açıklanan minimum puanından daha yüksek. Doğrudan bu bölüme kayıt yaptırabilir miyim?

Tüm devlet ve vakıf üniversiteleri merkezi yerleştirme ile öğrenci almaktadır. Puanları yeterli olsa bile merkezi yerleştirme ile yerleşmeyen öğrencilerin kayıtları mümkün değildir. İzmir Üniversitesi'ne yerleşmek isteyen adaylar mutlaka 2014 LYS Ek Yerleştirme döneminde merkezi sistem üzerinden tercihte bulunmalıdır. Ek yerleştirme sonucunda kayıt hakkına sahip olan adaylar kayıt yaptırabilir.


7. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümüne yerleşmek istiyorum. Başvuru şeklim nasıl olacak?

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere ek yerleştirme döneminde merkezi yerleştirme yapılmamaktadır. Yerleştirme için üniversiteler tarafından özel yetenek sınavıyla yapılmaktadır. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünün 10 adet ücretli ek yerleştirme kontenjanı için 08 Eylül 2014 günü özel yetenek sınavı yapılacaktır.

Başvuru İzmir Üniversitesi'ne yapılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İzmir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Öğrenim ücretlidir, öğrenim ücreti her öğretim yılı başında mütevelli heyeti tarafından belirlenir.

2014-2015 öğretim yılı için fakülte ve yüksekokullara göre öğrenim ücreti şöyledir:

 

İngilizce Hazırlık Sınıfı

Fen Edebiyat Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

16.000 TL

 

Mimarlık Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

17.000 TL


Hukuk Fakültesi

18.000 TL

 

Tıp Fakültesi

32.500 TL


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

15.500 TL

 

 

Hemşirelik Bölümü

11.000 TL

 

İki yıllık önlisans programları

9000 TL

 

 

%100 burslu öğrenciler ücret ödemez. %50 burslu ve %25 burslu öğrenciler bursları oranında öğrenim ücretinden muaf olurlar.

Öğrenim ücreti biri kayıt sırasında 4 taksitte ödenebilir, kayıt sırasında peşin ödenirse %5 indirim yapılır.

 

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı - İZMİR ÜNİVERSİTESİ © 2007 - 2015