27 Mart 2015
tr en
İzmir Üniversitesi Genel Tanıtım PDF Yazdır e-Posta

İZMİR ÜNİVERSİTESİ

 

İzmir Üniversitesi, Doğanata Şirketler Grubu'nun desteği ile 1995 yılında Necdet Doğanata tarafından kurulan Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı'nın "Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği" çerçevesinde yürütülen çalışmalar sonucunda, 18 Mayıs 2007 tarihinde kurulmuştur. 2008-2009 öğretim yılında ilk öğrencilerini almış, 2010 yılında ilk önlisans, 2012 yılında ise lisans mezunlarını vermiştir.

 

İzmir Üniversitesi'ne bağlı yedi fakülte, (Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi), üç yüksekokul (Sağlık Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu) ve iki enstitü (Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü) bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizce veya %30 İngilizce olan bölümler için bir yıllık zorunlu hazırlık sınıfı vardır. Eğitim dili Türkçe olan bölümlerde okuyacak öğrencilerimiz talepte bulunmaları halinde bir yıllık isteğe bağlı İngilizce Hazırlık eğitimi alabilir.

 

İzmir Üniversitesi bir vakıf üniversitesi olup öğrenim ücretlidir. Öğrenim ücreti her akademik yıl başında Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir. Bölüm ve programlarımızın  ÖSYM katalogunda belirtilen %100 burslu kontenjanlarını kazanan öğrenciler öğrenim ücreti ödemez, %50 veya %25 burslu kontenjanlara yerleşen öğrenciler bursları oranında öğrenim ücretinden muaf olurlar. Zorunlu hazırlık sınıfının ilk yılı burs kapsamındadır. İsteğe bağlı hazırlık sınıfı okuyan veya zorunlu hazırlık sınıfında sene tekrarı yapan öğrenciler %100 burslu olsalar bile hazırlık sınıfı ücretinin tamamını öderler.

 

Başarılı öğrencilerin öğrenim ücretlerinin belirli bir oranını karşılayan akademik başarı, sporcu ve sanat bursları vardır. Bu bursların oranları Mütevelli Heyet tarafından belirlenir. Akademik başarı, sporcu ve sanat bursları öğrenim ücretinin bir kısmını karşılamaya yönelik olduğu için üniversitemize %100 burslu (tam burslu) olarak yerleşen öğrencilerimiz ayrıca bu burslardan yararlanamaz.

 

 

izmir-universitesi-logo
Geri Dön

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı - İZMİR ÜNİVERSİTESİ © 2007 - 2015