25 Nisan 2014
tr en
2013 LYS-YGS ile kayıt yaptıracak öğrencilerimiz için Kayıt Duyurusu PDF Yazdır e-Posta

 

Üniversitemize ÖSYM tarafından 2013 LYS veya YGS puanına göre yerleştirilecek öğrencilerin kesin kayıtları 02-06 Eylül 2013 tarihlerinde, 09:00-17:00 saatleri arasında A-Blok fuaye alanında yapılacaktır. Bölümlere göre kayıt günleri aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.

 

  KESİN KAYIT GÜNLERİNİN BÖLÜMLERE GÖRE DAĞILIMI için kayit_tarihleri.pdf 

 

KESİN KAYITLAR İÇİN GEREKLİ BELGELER

 1. Lise diplomasının aslı ya da geçici mezuniyet belgesi,
 2. Nüfus cüzdanının iki yüzünün fotokopisi, Askerlik çağına gelmiş (1991 yılında veya daha önce doğanlar) erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak "bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına" dair belge,
 3. 6 adet vesikalık fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır),
 4. ÖSYS yerleşme belgesi(internet çıktısı)
 5. 2013-2014 akademik yılının eğitim ücreti Muhasebe Onay formu (Muhasebe Müdürlüğü tarafından onaylanacaktır. Tam burslu öğrencileri kapsamamaktadır.) Ödeme bilgileri için tıklayınız.
 6. Tıp Fakültesi ve Sağlık Yüksekokulu (Hemşirelik ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon) öğrencileri için, tam teşekküllü Devlet veya Üniversite hastanesinden alınacak sağlık yönünden kayıt olunmasına bir sakınca olmadığını gösteren “Heyet Raporu”.
 7. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış "Öğrenci Bilgi Formu"

(Bu form kayıt günü kayıt alanında yer alan bilgisayarlarda doldurulacak ve formun çıktısı kayıt sırasında teslim edilecektir.)

Kesin Kayıt Formu İçin Tıklayınız.

 • Adayların kayıt için şahsen başvurması gereklidir.
 • Belgeler eksik ise kayıt yapılamaz.
 • Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan adaylar kayıt hakkından vazgeçmiş sayılacaktır.

İNGİLİZCE YETERLİK VE İNGİLİZCE DÜZEY BELİRLEME SINAVLARI

 • Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan Eylül Dönemi İngilizce Yeterlik Sınavı (PINE1) öğretim dili kısmen (%30) ya da tamamen (%100) İngilizce olan programlara kayıt olacak öğrencilerden hazırlık eğitiminden muaf olacakları belirlemek için yapılır. İngilizce Düzey Belirleme Sınavı (PLAT) ise yeterlik sınavında başarısız olup hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin İngilizce bilgi düzeylerini belirlemek ve her bir öğrencinin uygun düzeye yerleştirilebilmesini sağlamak amacıyla yapılır.
 • Öğretim dili kısmen ya da tamamen İngilizce olan programlara kayıtlanan tüm öğrencilerimizin her iki sınava da girmelerini kesinlikle öneriyoruz. Hazırlıktan eğitiminden muaf olamayacağını düşünen ya da hazırlık eğitimi almaya istekli olan öğrencilerin İngilizce Düzey Belirleme Sınavına mutlaka girmelidirler. Sınava girmeyen öğrenciler hazırlık eğitimine başlangıç düzeyinden alınacaktır. Her iki sınavın da tekrarı ve/veya mazereti yoktur.
 • Öğretim dili tamamen (%100) Türkçe olan programlara kayıtlanan öğrencilerin PINE1 ve PLAT sınavlarına girmelerine gerek yoktur.
 • Öğretim dili tamamen (%100) Türkçe olan programlara kayıtlanan ve 1. sınıfta alınması zorunlu olan ING103 İngilizce I ve ING104 İngilizce II derslerinden muaf olmak isteyen öğrenciler için ayrı bir İngilizce Muafiyet Sınavı (EXPEX) yapılacaktır.

Önemli Anımsatmalar:

 1. Eylül Dönemi İngilizce Yeterlik Sınavı (PINE110-11 Eylül 2013 tarihlerinde yapılacaktır. Sınavlar saat 09:30'da başlar.
 2. İngilizce Düzey Belirleme Sınavı (PLAT16 Eylül 2013 tarihinde yapılacaktır. Sınav saat 09:30'da başlar.
 3. Öğretim dili Türkçe olan bölümler için İngilizce Muafiyet Sınavı (EXPEX) 13 Eylül 2013 tarihinde yapılacaktır. Sınav saat 09:30’da başlar.
 4. Sınavlara girecek öğrencilerin listeleri ve sınav salonları ilgili sınavdan 1 (bir) gün önce http://ydyo.izmir.edu.tr/ adresinde ve üniversitenin duyuru panolarında ilan edilecektir.
 5. Sınava girecek tüm öğrencilerin yanlarında İzmir Üniversitesi Öğrenci Kimliği ve/veya fotoğraflı resmi bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.) getirmeleri zorunludur. Kimliği olmayan öğrenciler sınava alınmaz.

ÖĞRENCİ İŞLERİ ÖNEMLİ BİLGİLERİ için tıklayınız.

  izmir-universitesi-logo
  Geri Dön

  Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı - İZMİR ÜNİVERSİTESİ © 2007 - 2014