06 Mart 2015
tr en
Sıkça Sorulan Sorular 2014 - 2015 PDF Yazdır e-Posta

1) Üniversitenin ücretlerini öğrenebilir miyiz?


İzmir Üniversitesi’nde öğrenim ücretlidir. 2014-2015 akademik yılında öğrenim ücretleri Fen Edebiyat Fakültesi (16.000.- TL), Mühendislik Fakültesi (17.000.- TL), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (16.000.- TL), Mimarlık Fakültesi (17.000.- TL), Güzel Sanatlar Fakültesi (16.000.- TL), Hukuk Fakültesi (18.000.- TL), Tıp Fakültesi (32.500 .- TL), Meslek Yüksekokulu (9.000.- TL), Hemşirelik Bölümü (11.000.- TL), Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ( 15.500.- TL), Hazırlık (16.000.- TL) dır. Öğretim ücretlerimize KDV dâhil olup, peşin ödemede %5 indirim yapılmakta, taksitlendirmelerde biri öğretim yılı başında peşin olmak üzere (Eylül), 4 taksitte (Kasım-Şubat-Nisan) vade farksız ödeme kolaylığı sağlanmaktadır 

2) Talep edilen eğitim ücretini ödeyerek hemen kayıt yaptırabilir miyiz?

Üniversitelere yerleştirme işlemlerinin tümü ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Tercih formunuzu doldurduktan sonra ÖSYM, LYS sınavında almış olduğunuz puana göre sıralama yapar ve tercihleriniz arasında yer alan üniversiteye/bölüme yerleştirme işlemini, kontenjanlar dâhilinde gerçekleştirir.

3) Tercihlerde burslu bölüm tercihlerini nasıl yapmam gerekiyor?

Bölümlerin %100 Burslu, %75 Burslu, %50 Burslu, %25 Burslu ve ücretli kontenjanları, farklı kod numaraları ile belirtilmektedir. Bu nedenle tercih yaparken, aynı programın burslu ya da ücretli kontenjanları için farklı olan bu kod numaralarını tercih formuna yazmanız gerekmektedir. (Bölümlerin kod numaraları kesinlikle söylenmeyecektir.)

4) Tercih yaparken sıralama önemli midir?

Tercih yaparken sıralama önemlidir. Örneğin; aynı puanı alan öğrenciler arasında yerleştirme yapılırken tercihini üst sıralarda yapan öğrencilere öncelik tanınır.

5) İzmir Üniversitesi’nde verilen burslar nelerdir, bursların kesilmesi ve kazanılması hangi koşullar altında olur?

Burslarla ilgili ayrıntılı bilgilere linkten ulaşabilirsiniz, http://www.izmir.edu.tr/tr/burs-imkanlarimiz.html

6) Burslar Hazırlık Sınıfı’nı da kapsamakta mıdır?

Burslu olarak kazandığınız bölümün eğitim dili İngilizce ise, Hazırlık Sınıfı eğitimi de bursa dâhildir, ayrıca ücret ödemeye gerek yoktur. Eğitim dili Türkçe olan bölümlerde, İngilizce Hazırlık Sınıfı’nı okumak öğrencinin isteğine bağlıdır.

Türkçe eğitim veren bölümü burslu olarak kazanan öğrenci, isteğe bağlı okuduğu İngilizce Hazırlık Sınıfı’nın ücretini ödemek zorundadır.

7) Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden bölümleriniz var mıdır? Sınava başvuru koşulları nelerdir?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümümüz Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bölümümüzdür. YGS sonucunda 140 puanı geçen adaylar sınav başvurusunda bulunabilirler. Sınava girmek isteyen adayların, üniversitemize posta yoluyla ya da şahsen başvurarak ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. ( İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümümüz Özel Yetenek Sınavı Ön Kayıt Koşulları için tıklayınız. )

8) Özel Yetenek Sınavı’nın içeriği nedir ve değerlendirme nasıl yapılır?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Özel Yetenek sınavıyla almakla beraber, öğrencinin sahip olduğu 3 farklı puan türü hep birlikte hesaplanarak bir sıralama oluşturulur. 

- YGS’ deki 6 puan türünden en yüksek olanı (YGS’ de alınan 6 puan türünden en yüksek olanı ile başvuru yapılır.)

- Ortaöğretim Başarı Puanı (ÖBP)

- Özel Yetenek Sınavı (Natürmort çizim yaptırılır. Bazen saksıda bir çiçek, bir kalemle bir bardak….vs. Özellikle aranan; nesneler arasındaki oran-orantı bağı ve gölgelendirmedir.) Çizim sınavından sonra adaylar mülakata alınır.

Aldığınız 3 farklı puan türünün ortalaması doğrultusunda burslu mu yoksa ücretli bölüm öğrencisi olup olmadığınız belirlenir.

9) Üniversitemizde eğitim dili nedir? İkinci ya da 3. yabancı dil olarak hangi dillerde eğitim verilir?

Üniversitemizde eğitim dili İktisadi ve İdari Bilimler, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakütesi’nin İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde %100 İngilizcedir. Diğer bölümlerimizde eğitim dili Türkçe olmasının yanı sıra başlangıç düzeyinde İngilizce dil eğitimi de verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz, seçmeli dersler kapsamında, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, İspanyolca ve Japonca dil eğitimi alabilmektedirler.

10) Üniversitenize ulaşım ve sunulan barınma imkânları nelerdir?

İzmir şehrinin nezih semtlerinden Üçkuyular’da bulunan üniversitemiz, şehir içinde ulaşıma elverişli bir bölgede konumlanmıştır. Üniversitemize her türlü toplu taşıma aracıyla ulaşmak mümkündür. Türkiye’nin en büyük kültür merkezlerinden biri olan Ahmet Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi’ne, Göztepe Spor Kompleksine ve büyük alışveriş merkezlerine yürüme mesafesindeki yakınlığı, üniversitesinin konumuna ayrı bir önem kazandırmaktadır.

Bkz. Barınma İmkanları.

11) Üniversitenizde Yandal ve Çift Anadal programlardan yararlanmak için hangi koşulları yerine getirmek gerekir?

Yandal ve Çift Anadal programlarına başvuruda bulunmak için, fakültenin belirlemiş olduğu şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Öğrencilerin genel not ortalamasına göre burslu ya da ücretli olarak eğitim alırlar.

12) Meslek Lisesi mezunlarının, üniversitelerin bölümlerine yerleştirilmeleri nasıl olur?

Meslek Lisesi öğrencileri, diğer liselerin mezun öğrencileri gibi YGS ve LYS’ ye girerek 4 yıllık bölümleri tercih edebilirler. Mezun oldukları meslek lisesi bölümü ile eşdeğer, 2 yıllık Meslek Yüksekokullarına (ön lisans programlarına) diploma notlarıyla “sınavsız geçiş haklarını” kullanarak yerleşebilirler. Öncelik sınavsız geçiş haklarını kullananlarındır. Eğer MYO programlarında boş kontenjan kaldığı takdirde, 140 puan ve üzerinde alanlar, bu kontenjanları tercih edip yerleşebilirler.

13) Meslek Yüksekokulu (2 yıllık) mezunları, fakültelere doğrudan geçiş yapabilirler mi?

MYO mezunları, ancak ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık fakültelere ve yüksekokullara geçiş yapabilirler. Ancak geçtiğimiz sene itibariyle YÖK tarafından üniversitelerin 3. ve 4. sınıfından önce verilen intibak (bilimsel hazırlık) programları kaldırılmıştır. Bu nedenle DGS ile gelen öğrenciler, kayıt esnasında “Ders saydırma ve muafiyet işlemleri için onaylı ön lisans transkripti ve ön lisans programı ders içerikleri” ni gösteren belgelerini getirmeleri gerekir. Bu belgeler, ilgili fakülte kurulunda incelenip hangi sınıflardan ders alabileceğiniz ve hangi sınıftan itibaren okuyabileceğiniz belirlenir.

14) İzmir Üniversitesi diploması yurtdışında geçerli midir?

2010 yılında Avrupa Komisyonu'ndan Erasmus Programı'na katılım yetkisi sağlayan Erasmus Üniversite Beyannamesi'ni alan İzmir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi, Bologno sürecinin üniversitemizde uygulanmasına da destek verirken yine bu sürece bağlı olarak AKTS Etiketi (ECTS Label) ve Diploma Etiketi'nin ( Diploma Supplement) alınmasında etkili olmuştur. Üniversitemiz, tüm mezunlara diploma eki  ( AB'ne üye olan ülkeler için geçerli olan belge ) vermektedir.

15) İzmir Üniversitesi’nin yurtdışından hangi kurumlar ile anlaşmaları vardır?

Tüm anlaşmalarımızın listesi, hangi ülke ve üniversite ile yapıldığı, içerik özetiyle birlikte http://uio.izmir.edu.tr/tr/isbirlikleri.html yer almaktadır.

( İşbirliği protokolleri: A.B.D., Almanya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Güney Kore, Gürcistan, İngiltere, İran, İsviçre, İtalya, Kanada, Kazakistan, Polonya, Rusya)

( Erasmus Anlaşmaları: Almanya, Bulgaristan, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, İsveç, Macaristan, Letonya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Yunanistan )

izmir-universitesi-logo
Geri Dön

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı - İZMİR ÜNİVERSİTESİ © 2007 - 2015